na titulní stránku karosářské díly Škoda restaurace Autodemont lovecká chata
Autodemont Horka nad Moravou restaurace Autodemont lovecká chata kontaktní informace english version
volnočasové aktivity | zajímavosti | kniha hostů | fotogalerie | historie
úvod
ubytování
služby
gastronomie
salonky
ceník
rezervace
kontaktní informace
jak nás najdete

Historie a zajímavosti Olomoucka

Historie Olomoucka je spjata převážně s rozvojem města Olomouce , které je historickým centrem celé oblasti. Osídlení tohoto území se váže již k prehistorickým dobám. Z novějších dějin se historie začíná datovat rokem 1017. V této době dochází k připojení Moravy k českému přemyslovskému státu a následně je zde knížetem Břetislavem vybudován hrad. Poté dochází k rozvoji města, jehož historie je velmi bohatá a koresponduje s historií Moravy a českých zemí. Město bývá pro svou krásu, kulturní a památkové bohatství označováno jako „perla na zelené podušce.“ Je po Praze druhou nejstarší památkovou rezervací v ČR. Z nejvýznamnějších památek můžeme uvést Sloup Nejsvětější Trojice, který byl zařazen do seznamu památek UNESCO. Významnou dominantou okolí a poutním místem je Bazilika Navštívení Panny Marie na Sv.Kopečku. Na Sv.Kopečku nalezneme i ZOO a rozhlednu. Další významnou památkou je Arcibiskupský palác, který připomíná historii Olomouce jako biskupského sídla. Olomouc reprezentují i další historické a architektonické skvosty stojící za zhlédnutí a návštěvu. Olomoucko však není jen samotné město, ale i mnoho zajímavostí v okolí. Např. nedaleké město Šternberk je známé svým hradem s muzeem hodin, zámek v Náměšti na Hané, hrad Bouzov, Javoříčské jeskyně, Mladečské jeskyně. V nedalekých Slatinicích se nacházejí lázně, známé již od 16.stol., hanácký skanzen v Příkazích.

CHKO Litovelské Pomoraví

Vedle těchto památek je v oblasti velká koncentrace duchovních odkazů a přírodních krás. Nejznámější přírodní dominantou je existence CHKO Litovelské Pomoraví. CHKO Litovelské Pomoraví se rozkládá na poměrně velkém území od Mohelnice po Olomouc. Většinu území CHKO pokrývají lužní lesy, jejichž nutná existence se projevila zejména při ničivých povodních v roce 1997. Rozloha CHKO je 96 ha a nadmořská výška 210 – 345m. V lužních lesích a mokřadách lze objevit nádherné přírodní scenerie díky nivě řeky Moravy a pozorovat zajímavosti flóry a fauny. V CHKO jsou vytvořeny cyklostezky, které návštěvníkům usnadňují pohyb po CHKO.

Lovecká chata

Historie Lovecké chaty je vzhledem k již řečenému poměrně mladá. Lovecká chata byla vybudována v průběhu 50 let minulého století. Její historie je původně spjatá s počátky chovu bažantů a další pernaté zvěře v tomto regionu. Chov v přilehlých bažantnicích se dochoval dodnes. Původně sloužila jako místo pro odpočinek pohlavárů minulého režimu. V těch dobách neměla veřejnost do jejich prostor přístup. Po sametové revoluci byla Lovecká chata rekonstruována do dnešní podoby a zpřístupněna široké veřejnosti. Stala se významným místem pro zastávku všem návštěvníkům CHKO, kterým nabízí kompletní restaurační a ubytovací prvky. Další skvělou možností je využití Lovecké chaty pro pořádání seminářů, porad, slavnostních akcí, sportovních soustředění, mysliveckých a loveckých aktivit, k vyjížďkám na koních, k jezdeckým lekcím, pro relaxaci při odpočinkových, outdoorových a lanových programech, pro podnikání výletů po kulturních a architektonických památkách Olomouce a okolí. Poloha, architektura, přírodní krásy, historie, kulturní a lidové tradice – to jsou atributy, které vedou do této oblasti kroky mnoha návštěvníků, budeme rádi, když výše uvedené přesvědčí k návštěvě této oblasti potažmo Lovecké chaty i Vás.